20 CZERWCA – DZIEŃ FERNÃO PIRES


Obecnie w regionie Tejo każdego roku powstaje ok. 50 różnych win opartych o szczep Fernão Pires. W tej części Portugalii jest to fundament dla wielu win białych. Na bazie tej odmiany powstają wina musujące, pét-naty, wina spokojne i wina słodkie z późnych zbiorów (late harvest). Komisja Winiarska Regionu Tejo (CVR do Tejo) ustanowiła 20 czerwca Dniem Fernão Pires.


Wybór daty nie był przypadkowy. 20 czerwca przypada dzień Almeirim, czyli gminy, w której znajduje się najwięcej upraw Ferãno Pires w Tejo, czyli 30% z około 4000 hektarów – mówi Luís de Castro, prezydent CVR do Tejo.


Program Dnia Fernão Pires – 20 czerwca:

– Od godz. 11:00 do 15:00 – „Drzwi otwarte” dla miłośników win. Wizytujący będą mogli zwiedzić wybrane winnice w Tejo i wziąć udział w darmowych degustacjach win bazujących na szczepie Fernão Pires.


– W sklepach znajdujących się na trasie szlaku „Rota dos Vinhos do Tejo” (więcej o tym projekcie TUTAJ) pojawią się specjalne zestawy win „Campo do Tejo”, a pozostałe białe wina oparte o szczep Fernão Pires będą sprzedawane w promocyjnych cenach.


– W porze lunchu będzie można otrzymać za darmo kieliszek Fernão Pires w restauracjach „Febra” „O Forno”, „O Pinheiro”, „O Toucinho”, „Tertúlia da Quinta” i „Zézano”, znajdujących się w Almeirim. Zaplanowano także atrakcyjne ceny na wina z odmiany Fernão Pires podczas „Happy Hours” (godz. 18:00 – 21:00) w restauracjach przy Jardim da Biblioteca – głównym centrum spotkań i miejscu, gdzie znajduje się wiele mniejszych wine barów, tawern i restauracji. 


– „Fernão Pires do Tejo: Próba czasu”. O godz. 18:00 w winnicy Quinta do Casal Branco odbędzie się oficjalna prezentacja szczepu Fernão Pires z uwzględnieniem jego historii oraz win, które powstawały dawniej i obecnie.


O Fernão Pires

To niezwykle plastyczna i wielowymiarowa odmiana białych winogron. W zależności od terroir, na którym rosną krzewy Fernão Pires i momentu zbioru owoców, umożliwia produkcję różnych stylistycznie win. Fernão Pires jest jedną z wizytówek regionu Tejo, choć ta odmiana jest także często uprawiana w innych częściach Portugalii – na północy kraju ten szczep znany jest też pod nazwą Maria Gomes.


Campo do Tejo

W 2023 roku pojawił się projekt „Campo do Tejo”, który dodatkowo podnosi rangę szczepu Fernão Pires w regionie. To nowa marka, pod którą mogą sprzedawać wina różni producenci z Tejo, jeśli spełnią ściśle określone reguły. „Campo do Tejo” to tylko wina białe, oparte w min. 80% na winogronach Fernão Pires o mniejszej zawartości alkoholu i niewielkiej ilości cukru resztkowego.