Ciekawostki

 

 

Santarém

Malownicze średniowieczne miasto w obrębie dystryktu Santarém może poszczycić się panoramicznym widokiem na rzekę Tag. Na każdym kroku widoczna jest gotycka sztuka i architektura – na tle innych portugalskich miast Santarém wyróżnia się największą liczbą gotyckich kościołów.

Można tu odnaleźć przykłady architektury manuelińskiej, renesansowej i barokowej. W mieście znajduje się również wiele zakonów, klasztorów i zamków.

 

 

 

 

Klasztor Chrystusa

Ten wyjątkowy zabytek znajduje się w mieście Tomar, historycznej posiadłości templariuszy położonej w dystrykcie Santarém (północno-zachodnia części regionu Tejo).

Klasztor wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwotnie był twierdzą Zakonu Templariuszy.

 

 

 

 

 

 

Konie Luzytańskie

Konie luzytańskie są jedną z najstarszych ras na świecie, a ich pierwsze hodowle były właśnie w regionie Tejo. Te słynne „tańczące konie” są częścią unikalnego krajobrazu regionu, gdzie z polami upraw winorośli sąsiadują stajnie i rozległe tereny do ujeżdżania koni. W Tejo można spotkać luzytańskie konie Puro-Sangue – szlachetne zwierzęta wyróżniające się dumną postawą oraz łagodnym charakterem. Żyją swobodnie na bogatych pastwiskach wokół rzeki Tejo.