NAJLEPSZE WINA W REGIONIE – GALA VINHOS DO TEJO 2023


W pierwszy weekend czerwca zostały ogłoszone wyniki konkursu na najlepsze wina w regionie Tejo. Nagrodzono kilkadziesiąt etykiet w różnych kategoriach. Wyróżniono również enologów i winnice, doceniając ich wkład w rozwój winiarstwa w tej części Portugalii.


Konkurs na najlepsze wina z Tejo obejmował 220 win, które oceniało 39 sędziów. Najwyższe wyróżnienie („Medalha Excelência” – Medal Doskonałości) przyznano dwóm etykietom – Detalhe Grande Reserva Branco 2021 z winnicy Adega do Cartaxo oraz Quinta de Santo André Reserva Tinto 2019 od producenta M. Veiga Teixeira. Obok dwóch Medali Doskonałości, aż 9 win zdobyło nagrodę Wielkiego Złotego Medalu („Grande Medalha de Ouro”):


– Companhia das Lezírias Séries Singulares Colheita Tardia Branco 2021 (Companhia Das Lezírias)

– Cabeça de Toiro Reserva Privada Alicante Bouschet Tinto 2018 (Enoport)

– Badula Colheita Selecionada Branco 2021 (Quinta da Badula)

– Abafado 5 Years Fernão Pires Branco 2016 (Quinta da Alorna)

– Lagoalva Arinto & Chardonnay Reserva Branco 2022 (Quinta da Lagoalva)

– Casa da Atela Syrah Tinto 2020 (Quinta da Atela)

– CTX Vinho Licoroso Superior Branco 2014 (Adega do Cartaxo)

– Bathoreu Selection Tinto 2021 (Agro-Batoréu)

– Quinta de S. João Batista Grande Reserva Tinto 2019 (Enoport)


Ponadto, wyróżnienia w postaci Złotego Medalu trafiły do 39 etykiet, a Srebrny Medal otrzymały 24 wina.


Campo do Tejo i młode roczniki


W tym roku premierowo oceniano również propozycje lokalnych winiarzy, który zgłosili wina do projektu Campo do Tejo. To najnowszy pomysł Komisji Winiarskiej Regionu Tejo (CVR do Tejo), skupiony wokół jednej z najważniejszych lokalnych odmian białych winogron – Fernão Pires. W tej kategorii najwyżej oceniono wino Campo do Tejo Fernão Pires 2022 od producenta Quinta da Lagoalva. Winnica z okolic Alpiarça zdobyła także nagrody za najlepsze wino ze szczepu Fernão Pires (Quinta da Lagoalva Grande Reserva Fernão Pires 2021) oraz najlepsze białe wino ze zbiorów 2022 roku – Lagoalva Reserva Arinto & Chardonnay. Wyróżnienie za najlepsze wino różowe z tego rocznika trafiło do producenta Quinta do Casal Monteiro (etykieta Quinta do Casal Monteiro Rosé 2022).


Najlepsi w Tejo


Podczas gali Vinhos do Tejo 2023 przyznawano także wyróżnienia enologom i osobowościom zasłużonym dla regionu Tejo. Tym razem tytułem Enologa Roku został wyróżniony David Ferreira z Companhia das Lezírias, a Teresa Schönborn (Casa Cadaval) oraz José Lobo de Vasconcelos (Casal Branco) otrzymali Nagrodę Kariery („Prémio Carreira”) za wieloletnie zaangażowanie w rozwój winiarstwa w tej części Portugalii. Nie zabrakło również nagród dla winnic – Adega do Caraxto została wybrana Firmą Doskonałości („Empresa Excelência”), natomiast Fiuza Wines zdobyła tytuł „Empresa Dinamismo” za dynamiczny rozwój.


Gala Vinhos do Tejo


Gala Vinhos do Tejo to coroczna impreza organizowana przez Komisję Winiarską Regionu Tejo (CVR do Tejo), na której nagradzane są najlepsze wina, producenci win oraz przedstawiciele winnic w różnych kategoriach. Tegoroczna edycja odbyła się w sobotę 3 czerwca w ODE Winery (Vila Chã de Ourique w miejscowości Cartaxo).