POLSKA NAJWAŻNIEJSZYM RYNKIEM EKSPORTOWYM



Jak podaje Komisja Winiarska Regionu Tejo (CVR Tejo), producenci z tej części Portugalii w 2022 roku sprzedali do Polski niemal 1,2 mln litrów certyfikowanych win. To liczba obejmująca eksport 18 producentów. Dzięki temu Polska w ubiegłym roku była największym odbiorcą win z Tejo. 


Od kilku lat Polska regularnie znajduje się w pierwszej trójce największych odbiorców win z Tejo i każdego roku kolejnych kilku producentów rozpoczyna współpracę z importerami i dystrybutorami z Polski. To dla nas źródło ogromnej satysfakcji, ale też zadanie. Naszą rolą jest dbałość o jakość tych win oraz o wiedzę potencjalnych konsumentów o samym regionie, szczepach, z których powstają wina i ludziach, którzy je tworzą – powiedział Luis de Castro, prezydent Komisji Winiarskiej Regionu Tejo (CVR Tejo).


Certyfikacja win 

W regionie Tejo każda partia win zgłoszona do kontroli jakości podlega weryfikacji w procesie oceny sensorycznej przez grupę enologów. Degustacja w ciemno (bez wiedzy o producencie, procesie produkcji i etykiecie) pozwala w wiarygodny i transparentny sposób ocenić finalny produkt, który ma trafić do sprzedaży ze znakiem jakości regionu Tejo. Certyfikowane wina są również sprawdzane po tym, jak trafią do sklepów. Wybrane próbki podlegają kolejnej ocenie.   


Zobacz też wywiad z Luisem de Castro, prezydentem Komisji Winiarskiej Regionu Tejo (CVR Tejo), który jest dostępny TUTAJ.


W 2022 r. najwięcej win z Tejo zostało sprzedanych do Polski (niemal 1,2 mln litrów). Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu znalazły się: Szwecja, Francja i Brazylia.