POLSKA ZNÓW NA PODIUM


Komisja winiarska regionu Tejo (CVR Tejo) po raz kolejny znacznie zwiększyła liczbę certyfikacji win. W pierwszym półroczu 2021 r. udało się osiągnąć wzrost o ponad 14% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. W sumie do końca czerwca procesowi certyfikacji poddanych zostało już 17 milionów litrów wina.


Cieszymy się, że rośnie zainteresowanie certyfikacją, bo to oznacza, że producenci stawiają na jakość i dostrzegają wartość działań promocyjnych Komisji Tejo. Po dużych wzrostach w 2020 r. dość zachowawczo przewidywaliśmy w tym roku wzrost certyfikacji na poziomie 5%, ale okazuje się, że zapotrzebowanie na jakościowe wino na rynku lokalnym i na rynkach eksportowych wciąż jest bardzo wysokie – powiedział Luis de Castro, prezydent Komisji CVR Tejo.    


Jednocześnie rośnie też eksport win z regionu Tejo. Pierwsze 6 miesięcy 2021 r. to wzrost o 36,76%. Polski rynek ponownie stał się trzecim największym odbiorcą win z tej apelacji, wyprzedzając Francję, USA i Chiny. Liderem pozostaje Szwecja, a tuż za nią plasuje się Brazylia. Od stycznia do końca czerwca tego roku eksport do Polski wyniósł ponad 646 tys. litrów. 


Wartość całego eksportu win z Portugalii w pierwszym półroczu 2021 r. to 436 milionów euro. W pierwszej połowie 2021 r. eksport win z regionu Tejo do Polski wyniósł ponad 646 tys. litrów.