REGION TEJO ZREALIZOWAŁ PLAN NA 2023 ROK!W 2020 r. Komisja Winiarska Regionu Tejo (CVR Tejo) certyfikowała niemal 30 mln litrów wina. To o ponad 6 mln więcej niż w 2019 r. Długofalowa strategia rozwoju zakładała, że ten poziom uda się osiągnąć najwcześniej na koniec 2023 r.


Luís de Castro, prezydent Komisji Winiarskiej Regionu Tejo.

Największą różnicę można zaobserwować, przyglądając się statystykom z pierwszego półrocza 2020 r. Między styczniem a kwietniem liczba certyfikowanych win wzrosła aż o 76% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r., a już w połowie zeszłego roku certyfikacja przekroczyła 15 milionów litrów (wzrost o 47%).


Rok 2020 był trudny dla branży winiarskiej, biorąc pod uwagę ograniczenia w funkcjonowaniu sektora HoReCa. Zamknięcie winebarów, restauracji i hoteli osłabiło kanał on-trade, ale przyczyniło się do wzrostu sprzedaży wina w sklepach spożywczych, dyskontach, supermarketach i przez Internet. Miało to też wpływ na rodzaj certyfikowanych win – w kanale off-trade lepiej sobie radzą wina z oznaczeniem Vinho Regional Tejo niż wina DOC Tejo i był to jeden z powodów, dla których ich udział w ogólnej liczbie jest większy – powiedział Luís de Castro, prezydent Komisji Winiarskiej Regionu Tejo.
Certyfikowane wina z Tejo są oznaczane logotypem regionu na kontretykiecie.

Dla mnie nie jest to zaskoczenie, bo od kilku lat widać było wzrosty sprzedaży Tejo, ale realizacja celów 3 letnich w tak krótkim i trudnym czasie pokazuje, że w sytuacjach nadzwyczajnych decydujemy się przede wszystkim na produkty sprawdzone i pewne. –  dodaje Andrzej Strzelczyk, ambasador regionu Tejo w Polsce i dwukrotny Mistrz Polski Sommelierów. 


Wzrost zainteresowania rynków winiarskich całego świata regionem Tejo wpisuje się w obserwowany przez nas trend preferowania win kategorii „value for money”. Niepewna przyszłość ekonomiczna gospodarstw domowych skłania konsumentów wina do poszukiwania dobrych jakościowo, ale rozsądnych cenowo pozycji. Niewątpliwe wina z doliny portugalskiej części Tagu wpisują się w tę charakterystykę. W różnych segmentach cenowych relacja do jakości jest tutaj na bardzo przyzwoitym i docenianym powszechnie poziomie. Z tego powodu wina z Tejo są istotnym beneficjentem ostatnich wydarzeń rynkowych – dodaje Tomasz M. Sielczak (DipWSET), Dyrektor Sprzedaży AN.KA Wines. 


*  *  *

Komisja Winiarska Regionu Tejo (CVR Tejo) to organizacja odpowiedzialna za przyznawanie certyfikatów i świadectw pochodzenia VR Tejo (Vinho Regional) oraz DOC Tejo (Denominação de Origem Controlada), a także promocję win z tej części Portugalii.